Sušenie karosérie auta je jeden z dôležitých krokov, ktoré je nevyhnutné urobiť pre dokonalý výsledok po umytí vozidla. Uterák na auto, teda sušiaci uterák je neodmysliteľnou pomôckou pri sušení. Dnes už vieme, že jelenica na auto nie je vhodná, kvôli možnému poškriabaniu povrchu laku vozidla. V našej ponuke nájdete momentálne dva typy sušiacich uterákov. Vaflový sušiaci uterák a mikrovláknový sušiaci uterák. Nižšie si rozoberieme základné rozdiely, s ktorými sa môžete stretnúť aj v špecifikáciách výrobkov, ako sú gramáž, veľkosť a zloženie.

Mikrovláknový šučiaci uterák PuffedDRY

Všeobecne by bolo možné povedať, že väčšia gramáž uteráku je bezpečnejšia pre sušenie karosérie vozidla po umytí. Vďaka väčšej gramáži neprichádza povrch karosérie do priameho styku s celkovým povrchom uteráka ale iba s jeho časťami ( vlasmi ). V našom portfóliu nájdete hustý sušiaci uterák PuffedDRY, jeho gramáž je 1200g/m2. Je vhodný na miesta, kde je ťažší prístup a kam ho môžete „natlačiť“. Takýmto miestom je napríklad oblasť stieračov prípadne predný nárazník, ktorý má množstvo otvorov a nepravidelných tvarov. Treba však mať na pamäti, že vysoká gramáž a dlhý vlas majú za následok „lepenie“ uteráka a pri neošetrenom a zanedbanom laku môže vyžadovať sušenie väčšiu námahu. Dôležitým faktorom je aj veľkosť. Pri našom uteráku PuffedDRY s rozmermi 90x60cm dokonale usušíte vozidlo bez jediného vyžmýkania. Nevýhodou v tomto prípade môže byť ťažšia práca v oblastiach ako sú prahy a spojlery. Tu môže dôjsť ku kontaktu uteráka so zemou a tým pádom absorpcii nečistôt, ktoré môžu pri pokračovaní procesu sušenia lak poškodiť. Chce to trocha šikovnosti, zvyku a tento problém viete rýchlo eliminovať. Jednou rukou pridržíte uterák vo zvislej polohe vyššie a druhou rukou prikladáte uterák na karosériu. Ak celé auto usušíte, uterák nenechávajte v plastovom obale ale dôkladne ho nechajte vyschnúť. Pri väčšej gramáží uteráka je sušenie dlhšie. PuffedDRY sa skladá z 80% polyester / 20% polyamid.

Mikrovláknový šučiaci uterák PuffedDRY

Mikrovláknový šučiaci uterák PuffedDRY

PuffedDRY - detail

PuffedDRY - detail

Vaflová a mikrovláknová štruktúra

Vaflová a mikrovláknová štruktúra

PerfectDRY - detail

PerfectDRY - detail

Sušiace uteráky Project F

Sušiace uteráky Project F

Vaflový sušiaci uterák PerfetDRY

Vaflový sušiaci uterák PerfetDRY

Vaflový sušiaci uterák PerfetDRY

Pri zanedbanom laku vozidla je vhodnejšie použiť vaflový uterák, ktorý ma menšiu gramáž, kratší vlas ( vaflový tvar ) je ľahší a lepšie sa s ním pracuje na neošetrenom vozidle. U nás je výbornou voľbou sušiaci uterák PerfectDRY. Netreba sa báť poškodenia, uterák má špeciálnu jemnú vaflovú štruktúru. Vďaka nižšej gramáži 550g/m2 a tvaru je tento uterák veľmi rýchlo suchý. Nevýhodou je potreba vyžmýkania uteráka aspoň raz, pri sušení strednej veľkosti vozidla. Napriek tomu má vynikajúce absorpčné schopnosti a je medzi zákazníkmi veľmi obľúbený. PerfectDRY má rozmery 80x55cm a je ho možné ľahko preložiť a použiť na menšie časti karosérie, ako sú zádveria. Skvele sa hodí aj na sušenie okien. Vďaka hodvábnej hrane je veľmi šetrný ku laku vozidla. Jeho zloženie je 70% polyester / 30% polyamid.

Zhrnutie - výhody a nevýhody

Výhody mikrovláknového uteráka PuffedDRY

 • vysoká gramáž 1200g/m2 šetrná ku laku vozidla
 • veľké rozmery 90x60cm - nie je potrebné žmýkať pri sušení stredne veľkého auta
 • špičkové absorpčné schopnosti
 • bez silikónov ( nezanecháva mastný film )

Nevýhody mikrovláknového uteráka PuffedDRY

 • dlhšia doba sušenia samotného uteráka
 • väčsie rozmery a gramáž sú ťažšie na manipuláciu 

Výhody vaflového uteráka PerfectDRY

 • vďaka nížšej gramáži rýchlo vyschne
 • ľahká manipulácia a vynikajúce absorpčné schopnosti
 • bez silikónov ( nezanecháva mastný film )
 • vynikajúci na sušenie skla

Nevýhody vaflového uteráka PerfectDRY

 • potreba uterák vyžmýkať aspoň raz pri sušení stredne veľkého vozidla

Záver

Pri výbere uteráka nie je jednoznačné, ktorý typ si zvoliť. V hre je aj subjektívny pocit práce s jednotlivými produktami. Niekto je za mikrovláknovú a niekto za vaflovú štruktúru. Každopádne oba naše uteráky si ľudia obľúbili a spĺňajú požiadavky na skvelé vysušenie karosérie vozidla, ktoré nesmie chýbať po každom umytí pre dokonalý výsledok.

Ak sa vám zapáčia fotky alebo videá na našej stránke, môžete ma kontaktovať ohľadom spolupráce v oblasti foto a video produkcie.

Sušiace uteráky Project F

Sušiace uteráky Project F